Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



2017

PrintMailRate-it

​GRUDZIEŃ 2017

 

29.12.2017 | Prawo budowlane: zobowiązanie do przedłożenia ocen technicznych obiektu

​Art. 81c ust. 2 Prawa budowlanego, który faktycznie przerzuca na stronę koszty ustalenia stanu technicznego obiektu budowlanego, powinien być wykorzystywany tylko w sytuacjach wyjątkowych, kiedy organy nadzoru budowlanego nie są w stanie, przy użyciu posiadanej wiedzy i środków, którymi dysponują, rozstrzygnąć powstałych wątpliwości. Przepis ten nie może być nadużywany.

 

Anna Główka, radca prawny Warszawa, Senior Associate Rödl & Partner

 

2017.12.29_rp_A_Glowka.pdf 

 

22.12.2017 | Kiedy pracownik odpowiada za efekty swojej pracy

​To pracodawca ponosi ryzyko gospodarcze swojej działalności. Pracownika nie mogą spotkać sankcje spowodowane nieosiągnięciem zakładanych rezultatów, jeśli brak ich osiągnięcia wynikał z przyczyn od niego niezależnych. Jeśli pracownikowi nie można zarzucić niewłaściwego wykonywania obowiązków, wypowiedzenie umowy o pracę z powodu nieosiągnięcia stawianych celów jest bezzasadne. Wypowiedzenie umowy z tego powodu zawsze musi uwzględniać zachowanie pracownika i realizowanie przez niego obowiązków. Umowa o pracę nie jest bowiem umową rezultatu, a umową starannego działania.

 

Michał Bąk, prawnik Warszawa, Rödl & Partner

 

2017.12.22_rp_M_Bak.pdf

 

22.12.2017 | Akt założycielski spółki kapitałowej

​Zdarzeniem prawnym stanowiącym podstawę cesji może być umowa (akt założycielski) spółki kapitałowej, gdy przedmiotem aportu wspólnika są wierzytelności. Podnosi się, że w sprawach określonych w art. 1 § 1 k.s.h., nieuregulowanych w ustawie, zgodnie z art. 2 k.s.h. stosuje się przepisy kodeksu cywilnego wprost, a jeżeli wymaga tego właściwość stosunku prawnego spółki handlowej odpowiednio. Z tych względów art. 510 § 1 k.c. ma zastosowanie do umowy spółki z o.o., której zawarcie prowadzi do powstania spółki z o.o. w organizacji, jako podmiotu prawa - jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. W chwili zawarcia umowy spółki z o.o. (jako innej umowy o podwójnym skutku w rozumieniu art. 510 § 1 k.c.) na powstałą wskutek tej czynności prawnej spółkę z o.o. w organizacji przejdą wierzytelności wnoszone tytułem wkładu.

 

Barbara Kaczała, prawnik Wrocław, Rödl & Partner

 

2017.12.22_rp_B_Kaczala.pdf

 

15.12.2017 | Termin do podniesienia zarzutu potrącenia

​Jeżeli prawo materialne nie określa terminu skorzystania z uprawnienia materialnoprawnego lub termin ten jeszcze nie upłynął, strona może skorzystać z tego uprawnienia i powołać się na powstały skutek w momencie, który uzna za właściwy.

 

Justyna Biskupska, radca prawny Poznań, Rödl & Partner

 

2017.12.15_rp_J_Biskupska.pdf

 

15.12.2017 | Likwidacja spółki jawnej, a odpowiedzialność wspólnika

​Każdy wspólnik spółki jawnej odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki istnieje także wówczas, gdy spółka uległa likwidacji, ponieważ likwidacja nie stanowi przeszkody do kierowania roszczeń z tytułu odpowiedzialności za długi spółki przeciwko wspólnikom.

 

Aleksander Adamus, radca prawny Kraków, Rödl & Partner

 

2017.12.15_rp_A_Adamus.pdf

 

11.12.2017 | Do kiedy nalicza się odsetki od zaliczek nieuregulowanych w terminie

​Zaliczki na podatek tracą swój byt prawny z upływem terminu na uiszczenie ostatniej z nich, czyli 20 stycznia. Wpłata po tym dniu to wpłata na poczet przyszłego zobowiązania, które powstanie w momencie złożenia zeznania rocznego.

 

Anna Piskor, doradca podatkowy Wrocław, Rödl & Partner

 

2017.12.11_rp_A_Piskor.pdf

 

8.12.2017 | Odstąpienie od umowy przez syndyka

​Syndyk masy upadłości jest uprawniony do odstąpienia od umowy dzierżawy rzeczy ruchomej na podstawie art. 98 prawa upadłościowego i naprawczego w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. w sytuacji, gdy umowa dzierżawy została zawarta przed dniem ogłoszenia upadłości, a przedmiot dzierżawy został upadłemu wydany również przed tym dniem. Skutek odstąpienia przez syndyka od umowy wzajemnej następuje na dzień ogłoszenia upadłości.

 

 Wojciech Paryś, radca prawny Poznań, Rödl & Partner

 

2017.12.08_rp_W_Parys.pdf

 

8.12.2017 | Kryteria doboru pracowników do zwolnienia

​Pracodawca, wypowiadając umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu likwidacji jednego z analogicznych stanowisk pracy, powinien w swoim oświadczeniu wskazać także kryteria wyboru pracownika do zwolnienia go z pracy, chyba że te są oczywiste lub znane pracownikowi.

 

 Anna Hadasik, prawnik Wrocław, Rödl & Partner

 

2017.11.03_rp_A_Hadasik.pdf 

 

1.12.2017 | Odpowiedzialność członka zarządu za zaległości podatkowe a złożenie formalnej rezygnacji

​Osoba pełniąca faktycznie funkcję członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pomimo złożenia formalnej rezygnacji, nadal może ponosić odpowiedzialność związaną z zaległościami podatkowymi spółki.

 

Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy Kraków, Rödl & Partner

 

 

1.12.2017 | Wypowiedzenie umowy a usprawiedliwiona nieobecność w pracy - wyrok SN

​W myśl art. 41 Kodeksu pracy usprawiedliwioną nieobecnością w pracy jest nieobecność nieplanowana, która wynika z niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub koniecznością wykorzystania dnia przewidzianego na pracę na inne usprawiedliwione zdaniem ustawodawcy cele. Czas wolny wynikający z norm o czasie pracy i ich równoważeniu, przypadający w zwykły dzień pracy, nie stanowi innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, o której mowa w art. 41 kp, nawet gdy trwa nieprzerwanie całą dniówkę. Nie jest „obecnością w pracy" obecność pracownika w zakładzie pracy bez wykonywania pracy, np. przyjście pracownika w celu złożenia świadectwa lekarskiego, a także przerwanie świadczenia pracy z powodu choroby.

 

Dobrawa Szymlik-Aksamit, radca prawny Warszawa, Rödl & Partner

 

2017.12.01_rp_D_Szymlik-Aksamit.pdf

 

LISTOPAD 2017

 

30.11.2017 | Czy ewidencja w arkuszu wystarczy, aby przygotować jednolity plik kontrolny

​Wywiadu udzielił Dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH, Partner doradca podatkowy Warszawa radca prawny Warszawa, Rödl & Partner>>>

 

2017.11.30_rp_M_Jamrozy.pdf

 

24.11.2017 | Jaka odpowiedzialność członków zarządu - wyrok Sądu Najwyższego

​Treścią art. 299 k.s.h., a wcześniej art. 298 k.h., zostały objęte wszelkie zobowiązania spółki, nie tylko prywatnoprawne, ale i publicznoprawne. Jeżeli obecnie przepisu art. 299 k.s.h. nie stosuje się do zobowiązań podatkowych i zobowiązań z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, to tylko dlatego, że został wyłączony w tym zakresie przez szczególne w stosunku do niego przepisy art. 116 o.p. i art. 31 u.s.u.s. Chociaż konstrukcja zastosowana w art. 116 Ordynacji podatkowej nawiązuje do art. 299 k.s.h., to jest jednak w stosunku do niego przepisem szczególnym, precyzującym odpowiedzialność członków zarządu spółki na płaszczyźnie zobowiązań podatkowych.

 

Gabriela Izworska, prawnik Kraków, Rödl & Partner

 

2017.11.24_rp_G_Izworska.pdf

 

24.11.2017 | Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy

​Określenie „wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy" oznacza przyznanie prawa do pełnego wynagrodzenia za taki okres, w którym pracownik miałby prawo do wynagrodzenia, gdyby pozostawał w rozwiązanym stosunku pracy. Chodzi przy tym tylko o taki okres, w którym pracownik mógł wykonywać pracę, tzn. był gotów do podjęcia jej świadczenia, a nie świadczył, gdyż został jej pozbawiony wyłącznie wskutek bezprawnej odmowy dopuszczenia go do pracy. W konsekwencji, wyłączeniu z okresu, za który przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlegają okresy niezdolności pracownika do świadczenia pracy, takie jak okres pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, w tym zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz renty z tytułu niezdolności do pracy wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji.

 

Agnieszka Kosińska, radca prawny Wrocław, Rödl & Partner

 

2017.11.24_rp_A_Kosinska.pdf

 

17.11.2017 | Prawomocne skazanie a zakaz pełnienia funkcji w spółce

​Utrata zdolności do sprawowania funkcji członka zarządu w spółce z o.o. w wyniku prawomocnego skazania za popełnienie przestępstwa wymienionego w art. 18 ust. 2 kodeksu spółek handlowych prowadzi do trwałego wygaśnięcia jego mandatu. Utrata zdolności do pełnienia funkcji członka zarządu nie odżywa po upływie okresu zakazu. Skoro jednak pozwany nadal figuruje w rejestrze, to on powinien wykazać, że nie doszło do jego ponownego powołania do składu zarządu.

 

Sylwia Dąbrowska-Pacan, adwokat Warszawa, Rödl & Partner

 

2017.11.17_rp_S_Dabrowska-Pacan.pdf

 

17.11.2017 | Odpowiedzialność członków zarządu spółki za zobowiązania

​W związku z tym, że wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani tak długo, aż wierzytelność nie zostanie zupełnie zaspokojona, wydanie decyzji przenoszącej odpowiedzialność za zaległości składkowe na członka zarządu spółki nie powoduje, że spółka przestaje być zobowiązana do uregulowania zaległości składkowych.

 

Aleksander Adamus, Senior Associate, radca prawny Kraków, Rödl & Partner

 

2017.11.17_rp_A_Adamus.pdf

 

17.11.2017 | Podejmowanie uchwał w spółkach z o.o. poza granicami Polski

​Zgodnie z art. 234 Kodeksu spółek handlowych zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odbywa się na terytorium Polski. Nie oznacza to jednak, że nie można podjąć uchwały za granicą.

 

Przemysław Rogiński, prawnik Gdańsk, Rödl & Partner

 

2017.11.17_rp_P_Roginski.pdf

 

16.11.2017 | Remanent nie tylko na koniec roku

​Wywiadu udzieliła Monika Bartosiewicz, Senior Associate doradca podatkowy Warszawa, Rödl & Partner>>>

 

2017.11.16_rp_M_Bartosiewicz.pdf

 

10.11.2017 | Firma transportowa może wypłacać kierowcom mniejszy ryczałt noclegowy - uchwała SN

​Firma transportowa może w sposób mniej korzystny ustalić zasady wypłacania ryczałtu za nocleg w kabinie samochodu w trakcie podróży służbowej kierowcy zatrudnionego w transporcie międzynarodowym, niż wynikałoby to z obowiązujących przepisów dotyczących ustalania świadczeń dla pracowników sfery budżetowej znajdujących się w podróży służbowej.

 

Łukasz Napiórkowski, prawnik Warszawa, Rödl & Partner

 

2017.11.10_rp_L_Napiorkowski.pdf

 

10.11.2017 | Dostęp do drogi publicznej prawny i faktyczny - wyrok WSA

​Przez dostęp do drogi publicznej należy rozumieć dostęp prawny i faktyczny. Prawny oznacza, że musi on wynikać wprost z przepisu prawa, czynności prawnej bądź orzeczenia sądowego. Faktyczny, że musi rzeczywiście zapewniać możliwość przejścia i przejazdu do drogi publicznej.

 

Anna Główka, Senior Associate i radca prawny Warszawa, Rödl & Partner

 

2017.11.10_rp_A_Glowka.pdf

 

3.11.2017 | Ochrona interesów spółki i wspólników

​Pojęcie innej podobnej umowy do umowy kredytu, pożyczki lub poręczenia w rozumieniu art. 15 kodeksu spółek handlowych obejmuje wszelkie umowy, do których istoty należy transfer środków ze spółki do majątku osób należących do podmiotowego kręgu wyznaczonego treścią tego przepisu, bądź też udzielania im zabezpieczeń.

 

Tomasz Pleśniak, Senior Associate radca prawny Wrocław, Rödl & Partner

 

2017.11.03_rp_T_Plesniak.pdf

 

3.11.2017 | Nieruchomości: co innego we wniosku i księdze wieczystej

​Rozbieżność w oznaczeniu nieruchomości między treścią wniosku a treścią księgi wieczystej stanowi istotną przeszkodę w znaczeniu materialnoprawnym, powodującą oddalenie wniosku o wpis do księgi wieczystej na podstawie art. 626(9) k.p.c.

 

Anna Hadasik, prawnik Wrocław, Rödl & Partner

 

2017.11.03_rp_A_Hadasik.pdf

 

2.11.2017 | Jak podpisywać deklaracje podatkowe składane przez internet

​Wywiadu udzielił Dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH, Partner doradca podatkowy Warszawa radca prawny Warszawa, Rödl & Partner

 

 2017.11.02_rp_M_Jamrozy.pdf

 

​PAŹDZIERNIK 2017

 

30.10.2017 | Struktura JPK_FA ciągle wywołuje wątpliwości

​Nadal nie ma jasności co do daty, według której należy generować JPK dla faktur. Podatnicy muszą liczyć się z koniecznością tworzenia plików według różnych parametrów sterujących, zgodnie z oczekiwaniami fiskusa w danym przypadku.

 

Rafał Mierkiewicz, doradca podatkowy Warszawa, Rödl & Partner

 

 2017.10.30_rp_R_Mierkiewicz.pdf

 

29.10.2017 | Udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia

​Pracodawca zobowiązując pracownika w wypowiedzeniu umowy o pracę do wykorzystania urlopu wypoczynkowego powinien wyraźnie udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego przez określenie jego granic czasowych, od konkretnego dnia do innego dnia.

 

Izabela Kwacz, adwokat Warszawa, Rödl & Partner

 

2017.10.29_rp_I_Kwacz.pdf

 

27.10.2017 | Jak nabyć grunt przez zasiedzenie - uchwała Sądu Najwyższego

​Samoistny posiadacz nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste może nabyć jej własność przez zasiedzenie

 

Wojciech Paryś, radca prawny Poznań, Rödl & Partner

 

2017.10.27_rp_W_Parys.pdf

 

20.10.2017 | Sposoby zniesienia wspólności praw do nieruchomości

​Zniesienie wspólności praw do nieruchomości ma na celu wyjście z mogącego rodzić spory stanu wspólności z zapewnieniem każdemu z współuprawnionych możliwie korzystnych warunków rozwiązania węzła wspólności. Dlatego pierwszeństwo przyznaje się sposobowi zgodnie wybranemu przez współuprawnionych (art. 622 k.p.c.), a w razie braku zgody, pierwszeństwo ma podział rzeczy wspólnej (art. 212 § 1 k.c.).

 

Agnieszka Kosińska, radca prawny Wrocław, Rödl & Partner

 

2017.10.20_rp_A_Kosinska.pdf

 

20.10.2017 | Ogłoszenie upadłości likwidacyjnej a nadpłata podatku

​Skoro zaliczenie nadpłaty podatku na poczet zaległości następuje z mocy prawa, to wydanie przez organy podatkowe w tym zakresie postanowienia ma charakter deklaratoryjny. W tej sytuacji nie ma przeszkód, aby takie postanowienie zostało wydane już po ogłoszeniu upadłości podatnika.

 

Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy Kraków, Rödl & Partner

 

2017.10.20_rp_L_Szczygiel.pdf

 

19.10.2017 | Jakie uprawnienia przysługują małemu podatnikowi

​Wywiadu udzielił dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH, doradca podatkowy Warszawa, radca prawny Warszawa, Rödl & Partner>>>

 

2017.10.20_rp_A_Kosinska.pdf

 

13.10.2017 | Jakie przesłanki zawieszenia postępowania

​Przez zagadnienie wstępne, stanowiące jedną z przesłanek zawieszenia postępowania administracyjnego, rozumie się zagadnienie prawne o charakterze materialnym, które wyłoniło się w toku postępowania w sprawie administracyjnej i do którego rozstrzygnięcia nie jest właściwy organ prowadzący postępowanie, ale inny organ lub sąd i rozstrzygnięcie tego zagadnienia jest koniecznym warunkiem wydania decyzji przez organ administracji.

 

Gabriela Izworska, prawnik Kraków, Rödl & Partner

 

 2017.10.13_rp_G_Izworska.pdf

 

8.10.2017 | Przedsiębiorca na studiach

​Wywiad udzielił Dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH, doradca podatkowy Warszawa radca prawny Warszawa, Rödl & Partner

 

 

7.10.2017 | Ile ochrony przedemerytalnej pracownika

​Pracodawca może wręczyć wypowiedzenie przed rozpoczęciem okresu ochrony przedemerytalnej, choćby więź prawna z pracownikiem miała zakończyć się już w trakcie tego okresu. Art. 39 Kodeksu pracy zakazuje jedynie wypowiadania umowy o pracę w okresie ochronnym: samo rozwiązanie umowy o pracę może już w tym okresie nastąpić. Pracownik może jednak bronić się zarzutem sprzeczności wypowiedzenia z zasadami współżycia społecznego. Należy jednak pamiętać, że uwzględnienie tego zarzutu jest możliwe tylko w wyjątkowych i oczywistych przypadkach.

 

Michał Bąk, prawnik Warszawa, Rödl & Partner>>>

 

 2017.10.07_rp_M_Bak.pdf

 

6.10.2017 | Oznaczenie wierzyciela w akcie notarialnym

​Tytuł egzekucyjny w postaci aktu notarialnego, w którym dłużnik poddał się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. musi zawierać indywidualne oznaczenie wierzyciela upoważnionego do prowadzenia egzekucji. Oznaczenie takiego wierzyciela jedynie w sposób opisowy, przez odniesienie do podstawy prawnej obowiązku świadczenia i obowiązującego w jej ramach mechanizmu identyfikacji osoby uprawnionej, jest niewystarczające.

 

Łukasz Napiórkowski, prawnik Warszawa, Rödl & Partner

 

2017.10.06_rp_L_Napiorkowski.pdf

 

WRZESIEŃ 2017

 

29.09.2017 | Rozwiązanie umowy o pracę: kiedy rozpoczyna bieg miesięczny termin

​W przypadku ciągłego naruszania podstawowych obowiązków pracowniczych dopuszczalne jest uznanie, że miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z art. 52 § 2 k.p. rozpoczyna bieg od ostatniego zdarzenia zakwalifikowanego jako zachowanie ciągłe.

 

Aleksander Adamus, radca prawny Kraków, Rödl & Partner

 

 2017.09.29_rp_A_Adamus.pdf

 

22.09.2017 | Sprzedaż przedsiębiorstwa jako całości w postępowaniu upadłościowym

​W wypadku sprzedaży przedsiębiorstwa jako całości w toku postępowania upadłościowego nie następuje skutek w postaci wygaśnięcia hipoteki łącznej na nieruchomościach lokalowych wyodrębnionych przed ogłoszeniem upadłości. Stanowisko to odnosi się zarówno do hipoteki przymusowej kaucyjnej, jak i hipoteki umownej.

 

Jarosław Hein, adwokat Gliwice, doradca podatkowy Gliwice, Associate Partner w Rödl & Partner

 

 2017.09.22_rp_J_Hein.pdf

 

22.09.2017 | Kiedy syndyk masy upadłościowej nie przyspieszy terminu zwrotu VAT - wyrok NSA

​Postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym powinno zostać wydane w jednym z trybów przewidzianych do weryfikacji zasadności dokonywanego zwrotu. Podatnik, który nie zgadza się z postanowieniem o przedłużeniu terminu zwrotu wskazanej nadwyżki może je kwestionować w ramach tego postępowania, w którym to postanowienie zostało wydane. Nie może natomiast skutecznie wnosić o wszczęcie na swój wniosek, równoległego postępowania weryfikacyjnego w stosunku do już toczącego się.

 

Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy Kraków, Rödl& Partner

 

2017.09.22_rp_L_Szczygiel.pdf

 

15.09.2017 | ZUS: prawo właściwe dla podlegania ubezpieczeniom społecznym

​Przy ocenie, czy przedsiębiorstwo prowadzi znaczącą część działalności w państwie członkowskim swej siedziby, konieczne jest badanie wszystkich kryteriów charakterystycznych dla tej działalności. Stosowanie tylko kryterium związanego z wielkością obrotu jest mylące lub niewystarczające. Nie ulega wątpliwości, że uwzględniając inne kryteria w przypadku przedsiębiorstwa, które swoją działalność opiera przede wszystkim na rekrutacji pracowników w związku i na potrzeby realizacji zamówienia kontrahenta, należy stwierdzić, że takie przedsiębiorstwo prowadzi znaczną część swojej działalności w państwie, w którym w znacznym stopniu poszukuje tych pracowników.

 

Agnieszka Kosińska, radca prawny Wrocław, Rödl & Partner

 

2017.09.15_rp_A_Kosinska.pdf

 

8.09.2017 | Spółka cywilna w postępowaniu sądowym

​W sprawie dotyczącej stosunku ubezpieczenia społecznego osób wykonujących pracę w spółce cywilnej spółkę reprezentują wszyscy jej wspólnicy, będący solidarnie płatnikiem składek na te ubezpieczenia, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników wprowadzają odmienne uregulowania w tym zakresie. Kwestia, czy w konkretnej sytuacji jeden ze wspólników spółki cywilnej może reprezentować w postępowaniu sądowym pozostałych wspólników, wymaga ustaleń, bo od nich bezpośrednio zależy prawidłowość umocowania przez tego wspólnika pełnomocnika procesowego, ale pozostaje bez wpływu na konieczność prowadzenia postępowania w stosunku do prawidłowo oznaczonej jego strony, którą nie jest ani jeden ze wspólników (chociażby uprawniony do reprezentacji), ani też spółka cywilna, lecz wszyscy jej wspólnicy.

 

Izabela Kwacz, adwokat Warszawa, Rödl & Partner

 

2017.09.08_rp_I_Kwacz.pdf

 

8.09.2017 | Zaprzestanie działalności gospodarczej a ustanie stosunku pracy

​Sam fakt zaprzestania działalności gospodarczej przez pracodawcę nie jest zdarzeniem prawnym, z którym ustawodawca wiąże ustanie stosunku pracy w dacie zaprzestania działalności. Stosunek pracy może bowiem być rozwiązany na podstawie zdarzeń prawnych określonych w ustawie (art. 30 § 1 k.p.), czyli po dokonaniu wskazanych w nim czynności prawnych, w tym porozumienia stron lub wypowiedzenia, które mogą być wyrażone w sposób dorozumiany (art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

 

 Aleksander Adamus, radca prawny Kraków, Rödl & Partner

 

2017.09.08_rp_A_Adamus.pdf

 

1.09.2017 | Skutki nieważności pozwolenia budowlanego

​Stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę pociąga za sobą stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

 

Anna Główka, Senior Associate radca prawny, Rödl & Partner Warszawa

 

 

2017.09.01_rp_A_Glowka.pdf


1.09.2017 | Waga terminowego złożenia wniosku o upadłość

Orzekając o odpowiedzialności członka zarządu spółki z o.o. za zaległości podatkowe, organ podatkowy powinien wykazać jedynie, że powstała zaległość z tytułu zobowiązań podatkowych, dla których termin płatności upływał w okresie pełnienia funkcji członka zarządu prze tę osobę oraz, że ich egzekucja okazała się bezskuteczna w stosunku do spółki.

 

Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy Kraków, Rödl & Partner

 

2017.09.01_rp_L_Szczygiel.pdf

 

SIERPIEŃ 2017

 

25.08.2017 | Odpowiedzialność przedsiębiorcy przekształconego w spółkę

​Przedsiębiorca indywidualny, który przekształcił formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową odpowiada solidarnie z tą spółką za zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia. Wystarczające przy tym jest, aby wierzyciel wytoczył przeciwko niemu powództwo w okresie biegu tego terminu.

 

Edyta Kuracińska, młodszy konsultant podatkowy, Rödl & Partner. Artykuł ukazał się w rubryce "prawo gospodarcze"

 

2017.08.25_rp_E_Kuracinska.pdf

 

25.08.2017 | Uchylenie się od skutków oświadczenia woli

​Potrzeba ochrony przed nieuczciwym zachowaniem wspólnika spółki handlowej przemawia za zastosowaniem wobec niego przez osobę dotkniętą tą nieuczciwością wszelkich środków, jakie przewiduje prawo, w tym także uwolnienia się od skutków złożonego oświadczenia woli na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, ze względu na działanie pod wpływem błędu lub podstępu. Strona może uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego w wyniku podstępu także wtedy, gdy oświadczenie to dotyczy przystąpienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki lub wniesienia wkładów na pokrycie obejmowanych udziałów, w tym praw do nieruchomości (art. 86 k.c. w związku z art. 2 k.s.h.).

 

Agnieszka Kosińska, radca prawny Wrocław, Rödl & Partner

 

2017.08.25_rp_A_Kosinska.pdf 

 

18.08.2017 | Jaka odpowiedzialność członków zarządu reprezentujących spółkę

​Członkowie zarządu podpisując umowy lub oświadczenia w imieniu spółek niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z ewentualnie grożącej im odpowiedzialności. Wykonując statutowe funkcje są bowiem odpowiedzialni za podjęte decyzje wobec spółki, wspólników oraz na gruncie prawa karnego i skarbowego. Przekroczenie granicy odpowiedzialności jest niejednokrotnie bardzo niepozorne i rozmyte, skutki są natomiast bardzo poważne.

 

Tomasz Budrewicz, adwokat Warszawa, doradca podatkowy Warszawa. Rödl & Partner

2017.08.18_rp_T_Budrewicz.pdf

 

18.08.2017 | Zakres odpowiedzialności odszkodowawczej członków zarządu

Odpowiedzialność odszkodowawcza przewidziana w art. 299 § 1 K.s.h. nie ogranicza się tylko do całkowitej bezskuteczności egzekucji, lecz odnosi się także do wypadków niemożności ściągnięcia części roszczenia, ponieważ jej celem jest zagwarantowanie wierzycielowi pełnego naprawienia szkody wynikłej z nienależytego wykonywania obowiązków przez władze spółki.

 

Jarosław Kamiński, adwokat Warszawa, Senior Associate w Rödl & Partner

 

2017.08.18_rp_J_Kaminski.pdf

 

11.08.2017 | Podzielność świadczenia w umowie o roboty budowlane - wyrok Sądu Najwyższego

Obiekt budowlany, jako przedmiot świadczenia w umowie o roboty budowlane, jest co do zasady niepodzielny, ale samo świadczenie może być podzielne w tym sensie, że może być realizowane i rozliczane częściami.

 

Anna Hadasik, prawnik Wrocław, Rödl & Partner

 

2017.08.11_rp_A_Hadasik.pdf

 

4.08.2017 | Opóźnienie w płatnościach zobowiązań nie równa się niewypłacalności

​Krótkotrwałe powstrzymanie się od płacenia długu, wskutek przejściowych trudności, nie jest podstawą ogłoszenia upadłości, gdyż o niewypłacalności można mówić, gdy dłużnik z braku środków przez dłuższy czas nie wykonuje swoich zobowiązań.


Jarosław Hein, adwokat Gliwice doradca podatkowy Gliwice, Associate Partner w Rödl & Partner

 

2017.08.04_rp_J_Hein.pdf

 

4.08.2017 | Roszczenie regresowe do wspólnika spółki jawnej

Gdyby nawet założyć, że powód (wspólnik w spółce jawnej) mógłby dochodzić w oparciu o regulację art. 31 kodeksu spółek handlowych od pozwanego (drugiego wspólnika), całej wierzytelności przysługującej mu przeciwko spółce i uzyskałby zaspokojenie tej wierzytelności, to wówczas przyjąć należy, że pozwany mógłby wystąpić przeciwko powodowi z roszczeniem regresowym.


Gabriela Izworska, prawnik Kraków, Rödl & Partner

 

 2017.08.04_rp_G_Izworska.pdf

 

LIPIEC 2017

 

30.07.2017 | Czy da się odwołać pracownika z urlopu telefonicznie lub mailem?

​Pracownik w trakcie urlopu nie ma obowiązku pozostawania w kontakcie z pracodawcą oraz sprawdzania poczty e-mailowej, ponieważ pozostaje poza sferą pracowniczego podporządkowania.


Katarzyna Małaniuk, Senior Associate radca prawny, Rödl & Partner Poznań

 

 2017.07.30_rp_K_Malaniuk.pdf

 

28.07.2017 | Wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej

​Dla zachowania 3-letniego terminu na wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej nie jest wymagane, aby w terminie tym została ona doręczona adresatowi, ani aby była to już decyzja ostateczna.

 

Anna Główka, Senior Associate radca prawny, Rödl & Partner Warszawa

 

2017.07.28_rp_A_Glowka.pdf

 

Informacja publiczna: wadliwe funkcjonowanie systemu komputerowego a bezczynność

​Nieprawidłowe funkcjonowanie systemu komputerowego używanego w celu przyjmowania i rozpatrywania wniosków przez organ administracji publicznej, które doprowadziło do przekroczenia terminu do udzielenia informacji publicznej, nie uzasadnia bezczynności organu w takiej sprawie, nawet jeżeli organ po otrzymaniu skargi na bezczynność niezwłocznie udzielił informacji.

 

Tomasz Pleśniak, radca prawny i Senior Associate we wrocławskim biurze Rödl & Partner

 

2017.07.21_rp_T_Plesniak.pdf

 

21.07.2017 | Warunki działania w specjalnej strefie ekonomicznej - wyrok NSA

​Samo wystąpienie przedsiębiorcy z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia nie oznacza jego bezprzedmiotowości, obligującej organ na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 k.p.a. do stwierdzenia jego wygaśnięcia z mocy art. 19 ust. 5 ustawy z 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.

 

Monika Spotowska, adwokat, doradca podatkowy i senior associate w warszawskim biurze Rödl & Partner

 

2017.07.21_rp_T_Plesniak.pdf 

 

14.07.2017 | Czy można podważyć opinię biegłego, bo nie przekonała strony - postanowienie Sądu Najwyższego

​Fakt, że opinia biegłego w postępowaniu karnym nie jest dla strony przekonująca, nie zawsze stanowi podstawę dopuszczenia opinii uzupełniającej lub nowej. Jeśli opinia, zdaniem sądu, będzie przekonująca, a przy tym będzie jasna, pełna i nie będzie zawierała sprzeczności, przeciwne twierdzenie strony nie będzie stanowiło skutecznej podstawy odwoławczej.

 

Michał Bąk, prawnik Warszawa, Rödl & Partner

 

2017.07.14_rp_M_Bak.pdf

 

14.07.2017 | Pozew o zapłatę jako zgłoszenie wierzytelności - orzeczenie Sądu Najwyższego

​Sąd Najwyższy zajął się kwestią jak należy traktować pozew o zapłatę wierzytelności, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości, w sytuacji, gdy powództwo zostało wytoczone już po ogłoszeniu upadłości dłużnika.

 

Wojciech Paryś, prawnik, Rödl & Partner Poznań

 

2017.07.14_rp_W_Parys.pdf

 

7.07.2017 | Prawo budowlane: braki wniosku o pozwolenie na budowę

​Jeżeli wniosek o wydanie pozwolenia na budowę jest niekompletny pod względem formalno-prawnym, organ powinien wezwać do jego uzupełnienia w trybie art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego. Natomiast w sytuacji materialno-prawnych braków wniosku powinien być zastosowany art. 35 ust. 3 ustawy – Prawo budowlane.

 

Anna Główka, Senior Associate, radca prawny biuro Rödl & Partner Warszawa

 

2017.07.07_rp_A_Glowka.pdf

 

7.07.2017 | WSA: organ ma obowiązek uprawdopodobnić istnienie obawy niewykonania zobowiązania

​Nadając decyzji rygor natychmiastowej wykonalności zgodnie z art. 239b § 2 Ordynacji podatkowej organ ma obowiązek uprawdopodobnić istnienie obawy niewykonania zobowiązania, nie zaś udowodnić, że nie zostanie ono wykonane. Jest to zasadnicza różnica.

 

Anna Pilarska doradca podatkowy, Senior Associate Rödl & Partner Warszawa

 

2017.07.07_rp_A_Pilarska.pdf

 

2.07.2017 | Czy krawiectwo może być przedmiotem umowy o dzieło

​Zakres zamówienia, którego przedmiotem są czynności krawieckie, bez dookreślenia jego szczegółów, poprzez przekazanie szablonu obliguje do wytworzenia wielu rzeczy określonego gatunku, które z racji powtarzalności, jak i sposobu ich wytworzenia, nie prowadzą do powstania dzieła w rozumieniu art. 627 kc. Sam fakt zachowania standardów produkcji (odwzorowania szkicu), jego zwielokrotnienie akcentują rolę czynności, a nie jej rezultatu.

 

Dobrawa Szymlik-Aksamit, LL.M., radca prawny, Rödl & Partner Warszawa

 

2017.07.02_rp_D_Szymlik-Aksamit.pdf


 

CZERWIEC 2017

 

30.06.2016 | Wpływ podziału spółki przez wydzielenie na jej proces sądowy

​Spółka kapitałowa, która w toku procesu nabyła w wyniku podziału przez wydzielenie część majątku spółki dzielonej, wstępuje do procesu o prawo objęte wydzielonym majątkiem w miejsce spółki dzielonej bez potrzeby uzyskania zgody przeciwnika procesowego, art. 192 pkt 3 k.p.c. nie ma w tym przypadku zastosowania.

 

Edyta Kuracińska, młodszy konsultant podatkowy Rödl & Partner Warszawa

 

2017.06.30_rp_E_Kuracinska.pdf 

 

26.06.2017 | Kiedy zysk jest niepodzielony

​Kwestia opodatkowania wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy spółki przekształcanej wciąż budzi wątpliwości podatników i prowadzi do sporów z fiskusem.

 

Monika Pastuszak, doradca podatkowy Rödl & Partner Warszawa

 

2017.06.26_rp_M_Pastuszak.pdf

 

25.06.2017 | Czy to premia, czy nagroda

​Prawo do premii przysługiwało wszystkim pracownikom zatrudnionym na kontrakcie, skoro wszyscy legitymowali się określonym „wkładem" pracy, zaś w sposób uznaniowy ustalana była wysokość tego świadczenia.

 

Izabela Kwacz, adwokat Rödl & Partner Warszawa

 

2017.06.25_rp_I_Kwacz.pdf 

 

23.06.2017 | Bieg terminu do wniesienia środka zaskarżenia

​W postępowaniu karnym w przypadku doręczenia oskarżonemu i jego obrońcy w różnych terminach orzeczeń podlegających zaskarżeniu termin do wniesienia środka zaskarżenia należy liczyć od daty późniejszego z dokonanych doręczeń, a nie dla każdego oddzielnie.

 

Agnieszka Kosińska, radca prawny Wrocław Rödl & Partner

 

2017.06.23_rp_A_Kosinska.pdf

 

16.06.2017 | Wydatek na nocleg ciężko rozliczyć

​Milczenie wierzyciela nie oznacza, że zaliczył wpłatę zgodnie z żądaniem dłużnika i odstąpił od uprawnienia do zaliczenia wpłaty według swojego uznania na należność główną lub odsetki. Potwierdzenie zaliczenia uniemożliwia wierzycielowi późniejszą zmianę zaliczenia wpłaty.

 

Tomasz Budrewicz, adwokat, doradca podatkowy biuro Rödl & Partner Warszawa

 

2017.06.16_rp_T_Budrewicz.pdf

 

16.06.2017 | Warunki uznania doręczenia zastępczego za skuteczne

​Uznanie doręczenia korespondencji sądowej za skuteczne wymaga wysłania jej pod aktualny adres oraz wskazania aktualnego imienia i nazwiska odbiorcy. W przypadku braku spełnienia tych warunków nie można przyjąć fikcji doręczenia w trybie art. 139 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Łukasz Napiórkowski, prawnik biuro Rödl & Partner Warszawa

 

2017.06.16_rp_L_Napiorkowski.pdf

 

9.06.2017 | Prawomocność materialna orzeczenia a prekluzja dowodowa - wyrok Sądu Najwyższego

​Prawomocność materialna orzeczenia powoduje skutek prekluzyjny polegający na tym, że wyłączone zostaje w przyszłości powoływanie faktów należących do podstawy faktycznej prawomocnie osądzonego roszczenia w celu uzyskania odmiennego lub sprzecznego z nim rozstrzygnięcia, niezależnie od tego czy zostały one powołane w prawomocnie zakończonym postępowaniu.

 

Michał Prokop, manager i adwokat Rödl & Partner Warszawa

 

2017.06.09_rp_M_Prokop.pdf

 

9.06.2017 | Umowa o zakazie konkurencji a przejście zakładu pracy - wyrok SN

​Do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie znajduje zastosowania art. 23(1) k.p. Tym samym przejmowany na podstawie art. 23(1) k.p. pracownik nie jest związany zakazem konkurencji wobec nowego pracodawcy. Takie stanowisko nie oznacza jednak wyłączenia możliwości przejścia klauzuli konkurencyjnej na innej podstawie prawnej. Nowy pracodawca może bowiem stać się stroną tej klauzuli w okolicznościach, w których podstawę prawną przejścia zakładu pracy będą stanowiły inne przepisy przewidujące sukcesję praw i obowiązków.

 

Patrycja Malesza, adwokat Rödl & Partner Warszawa

 

2017.06.09_rp_P_Malesza.pdf

 

8.06.2017 | Kiedy ZUS poświadczy dokument A1 dla pracownika spoza Unii

​Pracodawca zatrudniający pracowników spoza UE, mających miejsce zamieszkania w Polsce, może zwrócić się do ZUS o poświadczenie formularza A1. Warunkiem wstępnym jest legalne zamieszkiwanie tych osób w Polsce.

 

Patrycja Malesza, adwokat Rödl & Partner Warszawa

 

2017.06.08_rp_P_Malesza.pdf

 

2.06.2017 | Jak rozwiązać spór ze szwedzkim kontrahentem

​Polski przedsiębiorca i szwedzki partner biznesowy mogą zdecydować, które prawo będzie dla nich właściwe przy rozwiązywaniu powstałego między nimi sporu.

 

Piotr Mrowiec, Associate Partner, radca prawny, mediator oraz Przemysław Rogiński, prawnik Rödl & Partner Gdańsk

 

2017.06.02_rp_P_Mrowiec_P_Roginski.pdf

 

2.06.2017 | SN: od kiedy skuteczna jest zmiana sposobu reprezentacji w spółce z o.o.

​Gdy zarząd jest jednoosobowy, nie ma podstaw do określania sposobu reprezentacji w umowie spółki, więc jej zmiana nic nie wnosi poza deklaratywnym tego potwierdzeniem, wykreślającym reprezentacją łączną.

 

Dobrawa Szymlik-Aksamit, LL.M., radca prawny, Rödl & Partner Warszawa

 2017.06.02_rp_D_Szymlik-Aksamit.pdf

 

2.06.2017 | Ugoda zmienia zasadę rozkładu ciężaru dowodu - wyrok Sądu Najwyższego

​Zgodnie z zasadą rozkładu ciężaru dowodu, powód ma obowiązek udowodnienia faktów uzasadniających roszczenie, a pozwany – okoliczności uzasadniających wniosek o oddalenie powództwa. Zasada ta doznaje jednak modyfikacji, jeśli powód skutecznie wykaże, że strony zawarły ugodę. Ugoda nie tworzy nowego stosunku prawnego: jedynie modyfikuje stosunek już istniejący, nadając mu cech pewności i bezsporności. Jeśli powód wykaże zawarcie ugody, w której wskazana została dochodzona pozwem kwota, wówczas ciężar dowodu, iż kwota wynikająca z ugody się nie należy, spoczywa na pozwanym: fakty prawnoniweczące musi bowiem udowodnić ta strona, która wywodzi z nich swoje twierdzenia wskazujące na nieistnienie praw.

 

Michał Bąk, prawnik biuro Rödl & Partner Warszawa. Artykuł ukazał się w rubryce "prawo gospodarcze"

 

2017.06.02_rp_M_Bak.pdf 

 

 

​MAJ 2017

 

31.05.2017 | Bilans płatniczy: ostatni dzień na składanie formularzy do NBP

​31 maja 2017 r. upływa termin na złożenie druków AZ-IB i PZ-IB zgodnie rozporządzeniem ministra finansów w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.

 

Tomasz Budrewicz, adwokat, doradca podatkowy oraz Edyta Kuracińska, młodszy konsultant podatkowy Rödl & Partner Warszawa

 

2017.05.31_rp_T_Budrewicz_E_Kuracinska.pdf

 

26.05.2017 | Odpowiedzialność za zaległości składkowe spółki

​Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie opłacała należnych składek na pracownicze ubezpieczenia społeczne, ustanowiony likwidatorem niewypłacalnej spółki (art. 276 § 1 k.s.h.) odpowiada za zaległości składkowe powstałe przed i po otwarciu procesu jej likwidacji na podstawie art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej w związku z art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 963 ze zm.) nawet wtedy, gdyby zrzekł się lub został odwołany z członkostwa w zarządzie w związku z uzyskaniem statusu likwidatora spółki.

 

Agnieszka Kosińska, radca prawny Wrocław Rödl & Partner

 

2017.05.26_rp_A_Kosinska.pdf

 

26.05.2017 | Zgłoszenie budowy - kto powinien podpisać

​Zgłoszenie budowy pochodzić powinno od inwestora, czyli oznaczonego podmiotu bądź podmiotów zainteresowanych rozpoczęciem budowy. Wobec tego skutkiem proceduralnym braku podpisu jednego ze współinwestorów jest brak formalny dokonanego zgłoszenia w odniesieniu do wszystkich podmiotów określonych we wniosku jako „inwestor".

 

Anna Główka, Senior Associate, radca prawny biuro Rödl & Partner Warszawa

2017.05.26_rp_A_Glowka.pdf

 

19.05.2017 | Zawezwanie do próby ugodowej a przedawnienie roszczeń - wyrok Sądu Najwyższego

​Nie jest czynnością zmierzającą bezpośrednio do dochodzenia roszczenia zawezwanie do próby ugodowej, którego celem jest jedynie wydłużenie okresu zaskarżalności wierzytelności przez doprowadzenie do kolejnej przerwy biegu przedawnienia.

 

Tomasz Budrewicz, adwokat, doradca podatkowy Rödl & Partner Warszawa

 

2017.05.19_rp_T_Budrewicz.pdf

 

19.05.2017 | Wybory do rady nadzorczej nie dyskryminowały pracownika - wyrok Sądu Najwyższego

​Powołanie i sprawowanie funkcji członka rady nadzorczej w spółce z o.o. nie należy do materii prawa pracy i nie jest objęte treścią stosunku pracy. Zarzut dyskryminowania pracownika przez pracodawcę w wyborach do rady nadzorczej z tego powodu, że nie należy on do organizacji związkowych, nie ma ani podstawy prawnej, ani racji bytu. Takie roszczenie może stanowić przedmiot wyłącznie szczególnych powództw przewidzianych w kodeksie spółek handlowych o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał o powołaniu członków rady nadzorczej, ale tylko wraz ze spełnianiem dodatkowych kryteriów przewidzianych w tych powództwach. Przed sądem nie można żądać stwierdzenia nieważności uzgodnionego przez organizacje związkowe regulaminu wyborów pracowników na kandydatów do rady nadzorczej, unieważnienia wyborów dokonanych w oparciu o taki regulamin ani powtórzenia wyborów do rady nadzorczej spółki kapitałowej.

 

Michał Bąk, prawnik biuro Rödl & Partner Warszawa. Artykuł ukazał się w rubryce "prawo gospodarcze"

 

2017.05.19_rp_M_Bak.pdf

 

14.05.2017 | Termin złożenia wniosku a urlop macierzyński

​Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego – wniosek ubezpieczonego niebędącego pracownikiem o przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy winien być złożony przed rozpoczęciem korzystania z tego świadczenia pieniężnego, a tym samym przed początkiem okresu zasiłkowego.

 

Michał Prokop, manager i adwokat Rödl & Partner Warszawa

2017.05.14_rp_M_Prokop.pdf

 

12.05.2017 | Skutki decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

​Decyzja o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej powinna uwzględniać konsekwencje społeczno-gospodarcze, zwłaszcza w stosunku do lokalnego rynku pracy. Zaprzestanie działalności gospodarczej na terenie SSE, prowadzonej na podstawie zezwolenia, lub rażące uchylenie warunków wskazanych w zezwoleniu, nie zawsze będzie oznaczało cofnięcie zezwolenia.

 

Piotr Mrowiec, radca prawny, mediator oraz Przemysław Rogiński, prawnik Rödl & Partner Gdańsk

 

2017.05.12_rp_P_Mrowiec_P_Roginski.pdf

 

5.05.2017 | Umowa o dzieło: kontrolowanie procesu powstawania dzieła

​Nie sprzeciwia się potraktowaniu umowy jako umowy o dzieło kontrolowanie samego procesu powstawania dzieła pod względem zgodności z kryteriami określonymi w umowie, a także dochowania terminów umożliwiających ukończenie dzieła we właściwym czasie. Dzieło jest wytworem, który w momencie zawierania umowy nie istnieje, jednak jest w niej z góry przewidziane. Jednym z kryteriów umożliwiających odróżnienie umowy o dzieło od umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług jest możliwość poddania dzieła sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych.

 

Anna Pilarska doradca podatkowy, senior associate Rödl & Partner Warszawa

 

2017.05.05_rp_D_Szymlik-Aksamit.pdf

 

5.05.2017 | Jest czynsz pomimo oddania kluczy - Sąd Najwyższy o wygaśnięciu najmu

​Do wygaśnięcia związku pomiędzy wynajmującym a najemcą nie wystarczą czynności faktyczne jak opróżnienie lokalu i wydanie kluczy osobie zaufania publicznego. Z uwagi na konsensualny charakter umowy najmu czynsz najmu jest należny do czasu wygaśnięcia umowy z powodu upływu czasu, na jaki została zawarta, albo jej skutecznego wypowiedzenia, niezależnie od tego, czy najemca korzysta z lokalu.

 

Dobrawa Szymlik-Aksamit, LL.M., radca prawny, Rödl & Partner Warszawa

 

2017.05.05_rp_A_Pilarska.pdf 

 

4.05.2017 | Formalności przy delegowaniu pracowników do Polski

​Zagraniczny pracodawca, który deleguje do Polski swoich pracowników, musi dopełnić wielu formalności, aby nie narazić się na wysokie kary. Nowe obowiązki wiążą się z dodatkowymi czynnościami, o których często ci pracodawcy nie wiedzą.

 

Tomasz Pleśniak, senior associate i radca prawny oraz Anna Hadasik prawnik Rödl & Partner Wrocław.

 

2017.05.04_rp_T_Plesniak_A_Hadasik.pdf

 

KWIECIEŃ 2017


21.04.2017 | Dane osobowe: Skutki przetwarzania, ocena zagrożeń i ryzyka, zasady profilowania

​Trzynaście miesięcy pozostało przedsiębiorcom na dostosowanie przetwarzania danych osobowych w ich firmach do nowych unijnych przepisów. Warto już zacząć szkolenie pracowników, aby ich stosowanie było bezproblemowe.

 

Jarosław Kamiński, Senior Associate, adwokat Rödl & Partner Warszawa

 

 

2017.04.21_rp_J_Kaminski.pdf

 

21.04.2017 | Jaka odpowiedzialność za długi spółki członków zarządu

​Niezgłoszenie przez członka zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki mimo wystąpienia ustawowych przesłanek oraz podjęcie ryzyka opanowania sytuacji finansowej i uregulowania zobowiązań spółki, w przypadku dokonania błędnej oceny sytuacji finansowej spółki, wiąże się z jego odpowiedzialnością za długi spółki.

 

Jarosław Kamiński, Senior Associate, adwokat Rödl & Partner Warszawa

 

2017.04.21_rp_J_Kaminski.pdf

 

21.04.2017 | Niewłaściwa reprezentacja pracodawcy a wypowiedzenie umowy

​Gdy występuje wątpliwość, czy wypowiedzenia dokonała osoba lub organ nieuprawniony do reprezentacji pracodawcy, nie dochodzi do nieważności czynności prawnej. Zasadą prawa pracy jest bowiem skuteczność jednostronnych czynności rozwiązujących, bez względu na ich wadliwość podmiotową.

 

Dobrawa Szymlik-Aksamit, radca prawny biuro Rödl & Partner Warszawa

 

2017.04.21_rp_D_Szymlik-Aksamit.pdf

 

14.04.2017 | Specjalne strefy ekonomiczne – sprzedaż odpadów

​Zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych podlega tylko dochód z działalności gospodarczej, prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, stosownie do uzyskanego zezwolenia na prowadzenie działalności w granicach specjalnej strefy ekonomicznej. Jeżeli zatem dany rodzaj działalności gospodarczej nie został wymieniony w zezwoleniu, to uzyskany z tej działalności dochód nie korzysta ze zwolnienia podatkowego.

 

Iwona Łaska-Rutkowska, Senior associate, doradca podatkowy Rödl & Partner Warszawa.

 

2017.04.14_rp_I_Laska-Rutkowska.pdf

 

14.04.2017 | Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości

​Warunkiem do ograniczenia sposobu korzystania z prawa własności nieruchomości, gdy zachodzi potrzeba realizacji inwestycji celu publicznego, jest brak zgodnego ustalenia warunków takiego udostępnienia działki inwestorowi w drodze rokowań. Przepisy nie określają formy prowadzenia rokowań ani też nie nakładają na inwestora obowiązku poinformowania właściciela na piśmie, że rokowania w sprawie uważa za zakończone.

 

Anna Główka, Senior associate, radca prawny biuro Rödl & Partner Warszawa.

 

2017.04.14_rp_A_Glowka.pdf

 

7.04.2017 | Rozliczenie pomiędzy samorządem a spółką zależną

​Kosztem uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych są wydatki poniesione w celu osiągnięcia uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

 

Przemysław Rusak biuro Rödl & Partner Gdańsk.

 

2017.04.07_rp_P_Rusak.pdf

 

 

MARZEC 2017

 

31.03.2017 | Dane osobowe: firmy muszą zacząć szkolenia

​Wyzwaniem dla administratorów danych będzie wdrożenie takich środków technicznych i organizacyjnych, które w najlepszy sposób ochronią dane osobowe przed incydentami związanymi z ich bezpieczeństwem. Dobór tych środków spocznie w całości na przedsiębiorcach.

 

Jarosław Kamiński, Senior Associate, adwokat Rödl & Partner Warszawa oraz Adam Wódź, IT Security Manager, Cybercom Poland.

 

2017.03.31_rp_J_Kaminski.pdf

 

31.03.2017 | Możliwość zaspokojenia wierzyciela z nieruchomości z obciążoną hipoteką

​Cesja wierzytelności zabezpieczonej hipoteką dla skuteczności czynności wymaga wpisu do księgi wieczystej na rzecz nabywcy. Hipoteka zapewnia wierzycielowi hipotecznemu przywilej, polegający na możliwości zaspokojenia się z nieruchomości z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie narusza uprawnienia wierzyciela hipotecznego do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej. Innymi słowy, przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie szkodzi prawom wierzyciela hipotecznego, który mimo przedawnienia może zaspokoić się z nieruchomości obciążonej.

 

Agnieszka Kosińska, radca prawny, Rödl & Partner Wrocław.

 

2017.03.31_rp_A_Kosinska.pdf 

 

31.03.2017 | Termin do ustalenia opłaty adiacenckiej - wyrok WSA

​Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Wydanie wadliwej decyzji ustalającej wysokość tej opłaty i następnie jej wyeliminowanie w całości z obrotu prawnego nie przerywa biegu tego terminu, co oznacza, że ponowna decyzja w sprawie opłaty może być wydana tylko, jeśli nie upłynął jeszcze ww. 3-letni termin.

 

Anna Główka, Senior Associate, radca prawny

Edyta Kuracińska, Rödl & Partner Warszawa.

 

2017.03.31_rp_A_Glowka_E_Kuracinska.pdf

 

24.03.2017 | Sposoby dochodzenia roszczeń w Niemczech

​Oprócz niewątpliwych korzyści z transgranicznej współpracy, istnieją pewne ryzyka. Co bowiem może zrobić polski przedsiębiorca, jeżeli jego niemiecki kontrahent nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, a właściwym sądem do rozstrzygnięcia sporu będzie sąd niemiecki?

 

Piotr Mrowiec, Associate Partner, mediator, radca prawny oraz Przemysław Rogiński biuro Rödl & Partner Gdańsk.

 

2017.03.24_rp_P_Mrowiec_P_Roginski.pdf

 

17.03.2017 | Jaka jest moc dowodowa zeznań świadków

Zeznania świadków, gdy nie znajdują potwierdzenia w dokumentacji pracowniczej, nie stanowią miarodajnego dowodu pracy w szczególnych warunkach. Nie jest więc dopuszczalne oparcie się wyłącznie na zeznaniach świadków, gdy z dokumentów wynikają okoliczności przeciwne.

 

Dobrawa Szymlik-Aksamit, LL.M., radca prawny biuro Rödl & Partner Warszawa.

2017.03.17_rp_D_Szymlik-Aksamit.pdf 


10.03.2017 | Spółka komandytowa: czy komplementariusz może być pracownikiem

​Gdy wspólnik wykonuje na rzecz spółki osobowej pracę, to w zasadzie nie ma przeszkód, aby spółka zawarła z nim umowę o pracę. Ważna jest jednak treść samej umowy. Komplementariusza nie można zobowiązać do świadczenia pracy w zakresie prowadzenia spraw spółki lub jej reprezentacji. Obowiązek ten wynika już z Kodeksu spółek handlowych. W skutek takiej umowy stosunek pracy nie nawiązuje się.

 

Michał Bąk, prawnik biuro Rödl & Partner Warszawa.

 

2017.03.10_rp_M_Bak.pdf

 

10.03.2017 | Zbywanie nieruchomości gminnych - interes prawny do zaskarżenia

​Skoro skarżący, jeszcze przed podjęciem przez organ gminy działań mających na celu sprzedaż działki w trybie bezprzetargowym, składał wnioski o jej zakup, to posiada interes do poddania kontroli sądu administracyjnego procedury bezprzetargowego zbywania nieruchomości pod kątem zgodności z przepisami prawa.

 

Anna Główka, Senior Associate, radca prawny biuro Rödl & Partner Warszawa.

 

2017.03.10_rp_A_Glowka.pdf

 

03.03.2017 | Po przekształceniu spółki cywilnej w kapitałową

​Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, wstępuje z mocy prawa nie tylko w stosunki materialnoprawne wspólników spółki cywilnej, ale także w stosunki procesowe, np. jako strona toczącego się już postępowania sądowego.

 

Marta Wiśniewska, radca prawny biuro Rödl & Partner Warszawa.

 

2017.03.03_rp_M_Wisniewska.pdf

 

2.03.2017 | Wiza pozwala delegować do Niemiec obywateli państw trzecich

​Polski pracodawca zatrudniający pracowników zza wschodniej granicy, może ich wysyłać do Niemiec w celu czasowego wykonywania tam pracy na podstawie wizy Vander Elst. Nie musi się wówczas starać o inne zezwolenia czy pozwolenia.

 

Piotr Mrowiec, Associate Partner, mediator, radca prawny oraz Przemysław Rusak biuro Rödl & Partner Gdańsk.

 

1.03.2017 | Fiskus zmienia zdanie o podatku od najmu

​Osoby planujące wynajmowanie mieszkań lub pokoi w okresie letnim, które chciałyby mieć pewność właściwego opodatkowana swojej działalności, powinny rozważyć wystąpienie z wnioskiem o udzielenie interpretacji przed sezonem.

 

Przemysław Rusak biuro Rödl & Partner Gdańsk.

 

2017.03.01_rp_P_Rusak.pdf

 

​LUTY 2017

22.02.2017 | Umowa spółki osobowej a dokumentacja podatkowa

Dr hab. Marcin Jamroży, Partner, radca prawny Warszawa doradca podatkowy Warszawa Rödl & Partner, Anna Główka, radca prawny w Rödl & Partner.

 

2017.02.22_rp_M_Jamrozy_A_Glowka.pdf

 

17.02.2017 | Można ustalić wynagrodzenie w kwocie netto

​Ustalenie wynagrodzenia w kwocie netto nie narusza zasad polskiego prawa pracy, a w szczególności art. 18 § 2 i art. 87 Kodeksu pracy.

 

Michał Prokop, manager i adwokat Warszawa Rödl & Partner

 

2017.02.17_rp_M_Prokop.pdf

 

17.02.2017 | Dziennik budowy jako dowód w procesie

​Dziennik budowy nie stanowi dokumentu urzędowego w rozumieniu kodeksu postępowania cywilnego, nie korzysta również z mocy dowodowej. Jego urzędowy charakter przejawia się tylko w tym, że właściwy organ wydaje inwestorowi sformalizowany wzorzec, który jest wypełniany treścią w toku procesu budowlanego.

 

Karolina Sieraczek radca prawny Wrocław Rödl & Partner.

 

2017.02.17_rp_K_Sieraczek.pdf

 

10.02.2017 | SN: czynność prawna z „samym sobą” jest nieważna

​Nieważna jest czynność prawna dokonana przez osobę działającą jako pełnomocnik fundacji z samym sobą – jako osobą fizyczną. Nie ma przy tym znaczenia, kto tę osobę fizyczną reprezentuje – istotna jest tożsamość osoby jako strony czynności.

 

Tomasz Pleśniak, senior associate i radca prawny Wrocław Rödl & Partner.

 

2017.02.10_rp_T_Plesniak.pdf

 

10.02.2017 | Doręczanie odpisów pism rozszerzających powództwo

​Odpis pisma procesowego zawierającego rozszerzenie powództwa, wniesionego w toku procesu przez profesjonalnego pełnomocnika strony, powinien być doręczony za pośrednictwem sądu.

 

Agnieszka Kosińska, radca prawny Wrocław Rödl & Partner.

 

2017.02.10_rp_A_Kosinska.pdf

 

7.02.2017 | Czy pracownik musi się zgodzić na zmianę miejsca wykonywania pracy?

​Zmiana miejscowości, w której zatrudnieni mają wykonywać pracę, wymaga ich zgody – wyrażonej w porozumieniu albo uzyskanej w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

 

Dobrawa Szymlik-Aksamit, radca prawny Warszawa Rödl & Partner.

 

2017.02.07_rp_D_Szymlik-Aksamit.pdf

 

3.02.2017 | Nieważność umowy o pracę z menedżerem

​Nieważna jest umowa ustalająca warunki zatrudnienia z członkiem zarządu spółki z o.o., przy zawarciu której członek rady nadzorczej nie posiadał upoważnienia wyrażonego w uchwale rady nadzorczej.

 

Jarosław Kamiński, senior associate i adwokat Warszawa Rödl & Partner. Artykuł ukazał się w rubryce "prawo gospodarcze".

 

2017.02.03_rp_J_Kaminski.pdf

 

3.02.2017 | Przedawnienie roszczeń wobec członka zarządu spółki z o.o.

​Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki z o.o. jest odpowiedzialnością odszkodowawczą z tytułu czynów niedozwolonych. Roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem 3 lat. Bezskuteczności egzekucji w rozumieniu nie ogranicza się wyłącznie do negatywnego rezultatu zakończonego postępowania egzekucyjnego, ale polega także na wykazaniu, że stan majątkowy spółki nie pozwala na zaspokojenie jej wierzyciela, o czym wierzyciel może powziąć wiadomość także w inny sposób.

 

Gabriela Izworska, prawnik Kraków Rödl & Partner. Artykuł ukazał się w rubryce "prawo gospodarcze".

 

2017.02.03_rp_G_Izworska.pdf

 


STYCZEŃ 2017

27.01.2017 | Obowiązek ubezpieczenia społecznego wspólnika spółki jawnej

​Objęcie wspólnika spółki jawnej ubezpieczeniem społecznym nie wynika wyłącznie z zawarcia umowy spółki i zgłoszenia do KRS, ale konieczne jest by spółka ta prowadziła działalność gospodarczą, którą jest nie tylko wykonywanie czynności stricte zarobkowych, ale też podejmowanie czynności przygotowawczych, marketingowych czy poszukiwanie klientów.

 

Monika Spotowska, adwokat, doradca podatkowy, Senior Associate, biuro Rödl & Partner Warszawa.

 

2017.01.27_rp_M_Spotowska.pdf

 

25.01.2017 | PIT: Zaliczki od dużego dochodu już bez kwoty wolnej

Jeśli pracownik zarobi powyżej 85,5 tys. zł, pracodawca nie odliczy mu kwoty pomniejszającej PIT – twierdzi skarbówka.

 

Monika Spotowska, adwokat, doradca podatkowy, Senior Associate, biuro Rödl & Partner Warszawa.

 

2017.01.25_rp_M_Spotowska.pdf

 

20.01.2017 | Skutki powództwa o zapłatę przeciwko poręczycielowi przed upływem terminu zastrzeżonego w umowie poręczania - wyrok SN

Wierzyciel jest legitymowany do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu spółki z o.o. z powodu niezgłoszenia przez niego w terminie
wniosku o ogłoszenie upadłości tej spółki także wtedy, gdy wierzytelność wnioskodawcy powstała po zaprzestaniu pełnienia przez uczestnika funkcji członka zarządu.

 

Marta Wiśniewska, radca prawny biuro Rödl & Partner Warszawa.

 

2017.01.20_rp_S_Dabrowska-Pacan.pdf

 

20.01.2017 | Wierzyciel ma prawo żądać sankcji dla członka zarządu spółki - wyrok SN

​Upływ oznaczonego w umowie czasu trwania poręczenia nie wyłącza obowiązku poręczyciela zaspokojenia roszczenia, którego wierzyciel dochodzi przed sądem, jeżeli powództwo zostało wytoczone przed upływem tego terminu.

 

Marta Wiśniewska, radca prawny biuro Rödl & Partner Warszawa.

 

2017.01.20_rp_M_Wisniewska.pdf

 

13.01.2017 | Zakończenie działalności spółki komandytowej a odpowiedzialność wspólników za długi

Należy uszanować wolę wspólników spółki komandytowej o zakończeniu jej działalności bez przeprowadzenia likwidacji i przeniesieniu przedsiębiorstwa spółki na jednego ze wspólników. W takiej sytuacji wspólnicy winni uregulować odpowiedzialność za jego długi, lecz nie jest konieczna ich spłata.

 

Wojciech Paryś, Prawnik, Biuro Rödl & Partner Poznań.

 

 2017.01.13_rp_W_Parys.pdf

 

13.01.2017 | Kiedy upadły nie może być stroną postępowania

​Postępowania dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka lub przeciwko niemu, a syndyk takie postępowania prowadzi na rzecz upadłego, lecz w imieniu własnym. Upadły zachowuje legitymację jedynie w sprawach, które nie dotyczą masy upadłości.

 

Jarosław Hein, adwokat, doradca podatkowy i Associate Partner biuro Rödl & Partner Gliwice.

 

2017.01.13_rp_J_Hein.pdf

 

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu