Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Opodatkowanie PCC pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym spoza UE – nowy wyrok NSA

PrintMailRate-it

​​​​​Anna Przygódzka

3 lipca 2024


Wyrok NSA z 8 maja 2024 r. (sygn. akt III FSK 636/22) wskazuje, że w sytuacji udzielenia pożyczki podmiotowi z USA przez polski podmiot w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pożyczka podlega opodatkowaniu PCC.

Wynika to z faktu, że ta transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce czy też podatkowi od wartość dodanej w rozumieniu ustawy o PCC.

Przywołany wyrok oznacza, że konieczne jest zrewidowanie kwestii transakcji pożyczkowych zawieranych z podmiotami spoza terytorium UE (rozumianym bardzo szeroko jako kraje członkowskie UE oraz państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – strony umowy o EOG).

Czego dotyczy wyrok


Wyrok wydany został w sprawie polskiej spółki (pożyczkodawcy) udzielającej pożyczki podmiotowi powiązanemu z USA. Zgodnie z ustnym uzasadnieniem wyroku (na ten moment nadal brakuje pisemnego uzasadnienia) istnieją dwie odrębne przesłanki do zastosowania zwolnienia z PCC w odniesieniu do opodatkowania podatkiem VAT​:

  1. w zakresie, w jakim czynności są opodatkowane podatkiem VAT,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku VAT z tytułu dokonania tej czynności.

Zdaniem NSA skoro pożyczkobiorca nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, to zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejsce świadczenia usługi udzielenia pożyczki znajduje się poza terytorium kraju (Polski). Czynność zatem nie podlega opodatkowaniu VAT i nie jest zwolniona z tego podatku w Polsce. Czynność będzie podlegała opodatkowaniu według reguł obowiązujących w USA (zatem poza UE/EOG). Nawet jeśli przyjmiemy, że jest ona wyłączona z opodatkowania, to nie jest to zwolnieniem z opodatkowania.

W odniesieniu do kwestii rozumienia pojęcia podatku od towarów i usług NSA potwierdził, że nie dotyczy to opodatkowania na terytorium państw trzecich, a jedynie na szeroko rozumianym terytorium UE.

Skład orzekający wskazał także, że do oceny, czy zaistniała pierwsza z przesłanek nie ma znaczenia, czy podmiot prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się udzielaniem pożyczek czy też nie. Bez znaczenia jest także, czy jest to czynność jednorazowa, czy nie. Z przepisu wynika jedynie, że czynność musi być opodatkowana VAT (przesłanka odnosząca się do przedmiotu, a nie podmiotu). 

W sprawie została przywołana wydana w tym samym stanie faktycznym interpretacja indywidualna Dyrektora KIS potwierdzająca, że czynność udzielenia pożyczki przez pożyczkodawcę nie podlegała opodatkowaniu VAT na terenie kraju. Z tego też względu NSA nie zajmował się kwestią związaną z VAT w kontekście odwrotnego obciążenia, wskazując, że rozstrzygnięcie KIS w tym zakresie nie zostało zakwestionowane.


Po ukazaniu się pisemnego uzasadnienia wyroku możliwe będzie przygotowanie szczegółowej analizy znaczenia wydanego wyroku.


Jeśli masz pytania do opodatkowania PCC pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym spoza UE – skontaktuj się​ z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Anna Rucińska

radca prawny

Manager

Wyślij zapytanie

Profil

​​

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu