Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



VAT w epoce cyfrowej – rewolucja i wyzwania

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​Maria Wośkowiak​​

8 stycznia 2025


W 2025 r. podatników czeka dalsza transformacja procesu raportowania w zakresie podatków. 1 stycznia 2025 r. weszły w życie regulacje dotyczące JPK_CIT. Zaledwie rok później przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkowym systemem KSeF. 

KSeF już od 1 lutego 2026


Okres wdrożenia e-faktur nastąpi etapami i zacznie się już 1 lutego 2026 r. Początkowo zostaną nim objęci podatnicy, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczy w 2025 r. kwotę 200 mln zł. Następnie systemem zostaną objęci pozostali podatnicy.  

Równocześnie z końcem 2026 r. wygaśnie decyzja derogacyjna Rady UE z 17 czerwca 2022 r. zezwalająca Polsce na wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. W związku z tym Polska będzie musiała wystąpić z wnioskiem o nową decyzję. 

Kwestią sporną pozostaje jej zakres w odniesieniu do zagranicznych przedsiębiorców, którzy nie mają w Polsce siedziby, a jedynie stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W myśl najnowszego projektu przepisów o KSeF takie podmioty będą musiały korzystać z systemu, jeżeli stałe miejsce prowadzenia działalności uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę. 

Niestety taka zmiana jest niezgodna z decyzją Rady UE. Decyzja wprost nakłada obowiązek wystawiania e-faktur na podmioty, które posiadają w Polsce siedzibę, a nie stałe miejsce prowadzenia działalności. Stanowisko to zostało potwierdzone w niedawnym wyroku WSA w Gliwicach z 17 października 2024 r., w którym sąd uznał, że do oceny stanu faktycznego należy brać pod uwagę dosłowne brzmienie decyzji derogacyjnej. Zatem skoro stałe miejsce prowadzenia działalności to nie to samo co siedziba, to w konsekwencji zagraniczna spółka nie musi wystawiać faktur za pomocą KSeF. 

Dalsze perspektywy 


Wdrożenie KSeF to nie jedyne wyzwanie, z którym będą musieli się zmierzyć przedsiębiorcy w dłuższej perspektywie. Unia Europejska osiągnęła niedawno porozumienie w zakresie kompleksowej reformy systemu VAT w całej unii, tzw. pakiet ViDA (VAT in Digital Age). Zgodnie z nim od 2030 r. faktury dla transakcji transgranicznych na terenie UE będą musiały być wystawiane w formie elektronicznej. Lokalne systemy, jak np. polski KSeF, będą mogły funkcjonować do 2035 r. To oznacza, że polskich przedsiębiorców najprawdopodobniej czeka podwójne wdrożenie systemu do e-fakturowania – najpierw polskiego, a następnie unijnego. W tym aspekcie istotną rolę odegra kwestia różnic między formatem polskich faktur ustrukturyzowanych a formatem unijnym. 

Jak się przygotować? 


Od kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój technologii w obszarze administracji podatkowej. W największym stopniu transformacja dotyka podatku VAT​, co stawia wiele wyzwań przed podatnikami i przedsiębiorcami. 

W Rödl & Partner klienci mogą liczyć na kompleksowe wsparcie w zakresie VAT, nie tylko w kwestiach rozliczeń, ale również pojedynczych transakcji polskich i zagranicznych. Nasi eksperci śledzą bieżące przepisy dotyczące podatku VAT i wiedzą, jak poprawnie je zastosować. 

Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub wsparcie w zakresie przygotowania do wdrożenia Krajowego Sytemu e-Faktur​ – skontaktuj się z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Aleksandra Majnusz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil



Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu