Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Polski Ład: estoński CIT – uproszczenia i zmiany

PrintMailRate-it

Joanna Parysek-Garstecka

25 sierpnia 2021 r.

 

Wśród licznych zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu przewidziano przepisy łagodzące zasady stosowania ryczałtu od dochodu spółek – estońskiego CIT-u, obowiązującego w systemie prawa podatkowego od zaledwie roku.


Zmiany zakładają uproszczenie oraz doprecyzowanie istniejących reguł. Złagodzone zostaną również warunki, które należy spełnić, aby móc stosować tę formę opodatkowania.


Projekt przewiduje rezygnację z konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych na wskazane w ustawie środki trwałe, tj. zaliczane do grup 3-8 KŚT, oraz rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do stosowania estońskiego CIT o spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.


Planowana jest także likwidacja górnego limitu przychodów podatników opodatkowanych ryczałtem, który w chwili obecnej wynosi 100 mln zł. Pozwoli to przejść na ryczałt spółkom, które do tej pory nie miały takiej możliwości ze względu na zbyt wysokie przychody.


Ponadto projekt zmian zakłada uelastycznienie terminów spłaty korekty wstępnej, a w przypadku podatników stosujących ryczałt od dochodów spółek dłużej niż 4 lata – całkowite wygaśnięcie zobowiązania. 


Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.


W przypadku pytań dotyczących szczegółowych informacji na temat wprowadzanych zmian zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.


Kontakt

Contact Person Picture

Katarzyna Judkowiak

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu