Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Obowiązki sprawozdawcze w zakresie cen transferowych – zmiany

PrintMailRate-it

​Jakub Zawadzki

13 czerwca 2023


W 2023 r. mierzymy się z kolejnymi zmianami w obszarze cen transferowych. Jedną z najważniejszych z nich jest skrócenie – w stosunku do okresu pandemii – terminów na sporządzenie dokumentacji cen transferowych i wypełnienie obowiązków sprawozdawczych, a także zmiana formularza TPR-C.


Dokumentacja cen transferowych – jak było dotychczas?


Obowiązki sprawozdawcze


W stanie prawnym dotyczącym lat sprawozdawczych do końca 2021 r. podmioty powiązane, które miały obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych – przekazywały informację o cenach transferowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Analogiczny termin obowiązywał także w przypadku złożenia do właściwego urzędu skarbowego oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych. Dla podmiotów, których rok podatkowy pokrywał się z rokiem kalendarzowym, terminy te upływały z końcem września. W praktyce oznaczało to, że podatnik był zobowiązany do złożenia dwóch dokumentów: 

  • informacji o cenach transferowych – informacja zawierała m.in. dane o podatniku, informacje o podmiotach powiązanych i transakcjach kontrolowanych, a także informacje dotyczące metod i cen transferowych wykorzystywanych w ramach dokumentowanej transakcji,
  • oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych – podatnik oświadczał, że sporządził lokalną dokumentację cen transferowych oraz że ceny transferowe w ramach dokumentowanych transakcji są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Lokalna dokumentacja cen transferowych


Powyższe terminy oznaczały także, że to do ich zakończenia podatnicy mogli sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych.

Grupowa dokumentacja cen transferowych


Grupowa dokumentacja cen transferowych miała zostać sporządzona do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Dokumentacja cen transferowych – jak jest teraz?


Lokalna dokumentacja cen transferowych


Obecnie podmioty powiązane mają obowiązek sporządzać w postaci elektronicznej lokalną dokumentację cen transferowych za rok podatkowy w terminie do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Dla podatników oznacza to skrócenie – w stosunku do poprzednich lat – terminu na sporządzenie dokumentacji cen transferowych o dwa miesiące.


Informacja o cenach transferowych i oświadczenie o sporządzeniu cen transferowych


Ponadto ustawodawca zdecydował się także na wprowadzenie jednego dokumentu – łączącego w sobie dotychczasowe oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz informację o cenach transferowych. Podmioty powiązane mają obowiązek złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego informację o cenach transferowych. Informacja zawiera m.in. dane podmiotu składającego, informacje o podmiotach powiązanych i transakcjach kontrolowanych, a także informacje dotyczące metod i cen transferowych wykorzystywanych w ramach dokumentowanej transakcji, a także oświadczenie podatnika, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Dotychczasowy dziewięciomiesięczny termin został wydłużony do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Oznacza to, że podatnicy na złożenie informacji o cenach transferowych mają czas aż do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Grupowa dokumentacja cen transferowych


Termin na sporządzenie grupowej dokumentacji cen transferowych nie zmienił się. 

Zmiana terminów w zakresie cen transferowych 


​stan do 31.12.2021
​obecnie
​ ​sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych
​do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego
​do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego
​ ​sporządzenie grupowej dokumentacji cen transferowych
​ ​do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego
​ ​obowiązki sprawozdawcze
złożenie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego:
  • informacji o cenach transferowych
  • oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych
​złożenie do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego informacji o cenach transferowych


Nowy formularz TPR


Zmiany dotyczą także formularza TPR. W związku z połączeniem oświadczenia i formularza TPR-C w informację TPR – powinna być ona podpisana przez kierownika jednostki (członka zarządu lub innego organu zarządzającego). Możliwe jest podpisanie TPR-C przez pełnomocnika, którym będzie mógł zostać adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub biegły rewident. Pełnomocnik musi jednak zostać uprzednio zgłoszony do urzędu skarbowego i otrzymać pełnomocnictwo poprzez złożenie formularza UPL-1. Nowy formularz należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Powyższa zmiana budzi poważne wątpliwości w zakresie ponoszenia – czy przez pełnomocnika czy przez podatnika – potencjalnej odpowiedzialności za prawidłowość danych zawartych w informacji TPR.

Nowy wskaźnik


W nowym formularzu TPR pojawiła się także kolejna zmiana w postaci nowego wskaźnika prezentującego stosunek kosztów działalności operacyjnej z podmiotami powiązanymi w kosztach działalności operacyjnej ogółem. Pojawił się obok wcześniej wymaganych wskaźników (marża operacyjna, marża zysku brutto, rentowność aktywów oraz rentowność kapitału własnego). Obowiązek dotyczy podmiotów innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i reasekuracji oraz mikro i mali przedsiębiorcy. 

W praktyce mogą się pojawić trudności w stosowaniu nowego wskaźnika z uwagi na brak wskazywania w rachunku zysków i strat osobnej pozycji dla kosztów działalności operacyjnej odnoszących się odpowiednio do podmiotów powiązanych oraz niepowiązanych. Powodować to może dalsze obliczenia i kalkulacje oraz konieczność sięgnięcia po wewnątrzfirmowe dane.

Podsumowanie


Podmioty powiązane zobowiązane są do przestrzegania określonych terminów wypełnienia obowiązków z zakresu cen transferowych za 2022 r. Zachowanie terminów jest kluczowe dla zapewnienia zgodności z przepisami podatkowymi i uniknięcia potencjalnych konsekwencji prawnych. Powyżej opisane zmiany w zakresie cen transferowych budzą obecnie wiele praktycznych wątpliwości i prowadzą do wielu niejasności, co powoduje konieczność dalszych interpretacji na tym polu i oczekiwania na następne, kolejne już – uregulowania ze strony ustawodawcy i organów podatkowych. 

Jeżeli masz pytania dotyczące dokumentacji cen transferowych – skontaktuj się z nami. Z naszą pomocą wypełnisz wszystkie obowiązki w zakresie cen transferowych.

Kontakt

Contact Person Picture

Daria Walkowiak-Dobner

adwokat

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu