Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Kalendarz 2023: księgowość płacowa – luty

PrintMailRate-it

1 lutego 2023 

Dominika Jabłecka, Kamila Gajewska, Weronika Margielewska, Honorata Zakrzewska


Poznaj najważniejsze terminy dla księgowości płacowej na luty 2023. O jakich deklaracjach i płatnościach warto pamiętać?




ZUS DRA


Złożenie deklaracji rozliczeniowej, imiennych raportów miesięcznych oraz opłacenie składki za styczeń 2023 r. przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe.





PPK


Przekazanie listy nowych uczestników do instytucji finansowej razem z umową o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). 





ZUS DRA

Złożenie deklaracji rozliczeniowej, imiennych raportów miesięcznych oraz opłacenie składki za styczeń 2023 r. przez płatników składek posiadających osobowość prawną (m.in. spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenia, spółdzielnie, fundacje).


PPK – deklaracja


Przekazanie do instytucji finansowej (PPK) obliczonych i pobranych wpłat za styczeń 2023.





ZUS DRA

Złożenie deklaracji rozliczeniowej, imiennych raportów miesięcznych oraz opłacenie składki za styczeń 2023 r. przez pozostałych płatników składek (płatnicy opłacający wyłącznie składki na własne ubezpieczenia, np. wspólnicy spółek), przedsiębiorcy i inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej, które zatrudniają innych ubezpieczonych, w tym spółki osobowe (tj. spółki jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).


Zaliczka na PIT-4

Opłacenie zaliczek na podatek dochodowy (PIT-4) od wypłaconych w styczniu 2023 przychodów wynikających m.in. ze służbowego stosunku pracy, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, praktyk absolwenckich, staży uczniowskich, działalności wykonywanej osobiście, umowy zlecenie, umowy o dzieło.


Zaliczka na PIT-8A

Opłacenie zaliczek na podatek dochodowy (PIT-8A) od wypłaconych w styczniu 2023 przychodów osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu.


PFRON – wpłata 

Złożenie deklaracji PFRON oraz wpłata za styczeń 2023:
  • DEK-I-O – pracodawca (nie wskazani w punktach poniżej) zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%. 
  • DEK-1-a – pracodawca (państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostką budżetową, zakładem budżetowym albo gospodarstwem pomocniczym, instytucją kultury oraz jednostką organizacyjną zajmującą się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii) zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.
  • DEK-1-b – pracodawca (publiczne i niepubliczne uczelnie, szkoły, przedszkola, żłobki, inne formy wychowania przedszkolnego, placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne, interwencyjne ośrodki preadopcyjne, placówki resocjalizacyjne, kluby dziecięce) zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 2%.
  • DEK-2-a – pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej.
  • DEK-2-b – pracodawca prowadzący zakład aktywności zawodowej.
  • DEK-2-u – sprzedający wystawiający informacje o kwocie obniżenia wpłat na PFRON z naruszeniem obowiązujących przepisów.
  • DEK-W – pracodawca, który nie wydzielił lub zorganizował stanowiska pracy dla pracownika, który w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utracił zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku.

PFRON – informacja

Złożenie deklaracji PFRON INF-1 za styczeń 2023 r. – kiedy osiągnięty jest wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% (albo 2%) oraz jest się pracodawcą niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, domem pomocy społecznej, hospicjum albo zakładem opiekuńczo-leczniczym, publiczna lub niepubliczna jednostka organizacyjna niedziałająca w celu osiągnięcia zysku, której wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi.




PFRON – dofinansowanie

P
rzekazanie dokumentów dotyczących dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych do PFRON:
  • Wn-D – wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
  • INF-D-P – miesięczna informacja o wynagrodzeniach, zatrudnieniu, stopniach i rodzaju niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych.
  • INF-O-PP lub INF-O-PR  – formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
Pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną zgodnie z przepisami prawa pracy, posiada dokument potwierdzający status pracownika jako osoby niepełnosprawnej od pierwszego dnia zatrudnienia (z wyjątkiem przypadków nabycia przez pracownika niepełnosprawności w trakcie zatrudnienia), wykazuje efekt zachęty, wypłaca wszystkie elementy kosztów płacy w terminie, wynagrodzenie wypłaca ze środków innych niż publiczne oraz na rachunek bankowy pracownika, a także nie ma zaległości wobec PFRONu na więcej niż 100 zł, może ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Od stycznia 2023 obowiązują wyższe kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (zatrudnionych w pełnym etacie):
  • 2 400 zł – na pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
  • 1 350 zł – na pracowników z umiarkowanym stopnień niepełnosprawności,
  • 500 zł – na pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności. 

W przypadku dofinansowania do pracownika ze schorzeniem szczególnym, powyższe kwoty zwiększa się o:
  • 1 200 zł – na pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
  • 900 zł – na pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, 
  • 600 zł – na pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności. 



PIT-11, IFT-1/IFT-1R DO PODATNIKÓW

Do końca lutego 2023 pracodawcy zobowiązani są przekazać pracownikom:
  • deklarację PIT-11 – informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.
  • deklarację IFT-1/IFT-1R – informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania.


IFT-1/IFT-1R do US

Do końca lutego 2023 pracodawcy zobowiązani są przekazać do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego:
  • deklarację IFT-1/IFT-1R.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników tego podatku właściwi miejscowo są, ustaleni według miejsca prowadzenia tej działalności, następujący naczelnicy urzędów skarbowych: 
  1.  w województwie dolnośląskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole; 
  2. w województwie kujawsko-pomorskim – Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy;
  3. w województwie lubelskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie; 
  4. w województwie lubuskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze; 
  5. w województwie łódzkim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście; 
  6. w województwie małopolskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście; 
  7. w województwie mazowieckim – Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście; 
  8. w województwie opolskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu; 
  9. w województwie podkarpackim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie; 
  10. w województwie podlaskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku; 
  11. w województwie pomorskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku; 
  12. w województwie śląskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach; 
  13. w województwie świętokrzyskim – Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach; 
  14. w województwie warmińsko-mazurskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie; 
  15. w województwie wielkopolskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto; 
  16. w województwie zachodniopomorskim – Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.


Zaświadczenie o zarobkach emerytów / rencistów

Zaświadczenie o przychodach emeryta oraz rencisty do końca lutego powinien dostarczyć listownie bądź osobiście każdy zakład pracy. We wskazanym dokumencie powinny się znaleźć dane osoby zatrudniającej, osoby zatrudnionej i informacja o osiągniętym przychodzie.


IMIR

Informacje IMIR płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu w podziale na poszczególne miesiące, za rok ubiegły w terminie do 28 lutego roku następnego, na piśmie lub za zgodą ubezpieczonego - w formie dokumentu elektronicznego w celu ich weryfikacji. Informacja ta służy do tego, aby ubezpieczony mógł się zapoznać z wysokością przekazanych za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jeśli jednak powyższe informacje są przekazywane pracownikom na bieżąco (co miesiąc, np. w formie pasków płacowych, w których wyszczególniona jest wysokość składek ZUS – pracownika i pracodawcy) nie ma obowiązku dodatkowo przedstawiać informacji rocznej.


Poinformowanie pracowników o autozapisie PPK

Co 4 lata pracodawca zobowiązany jest ponownie zapisać do PPK wszystkich pracowników, którzy wcześniej złożyli rezygnację (co do zasady osoby między 18, a 55 rokiem życia). PPK w Polsce weszło 1 srtcznia 2019 r., przy czym do 10 kwietnia 2019 r. należało zgłosić pierwsze osoby, zatem pierwsze 4 lata mijają w 2023 roku. Pracodawcy natomiast w związku z powyższym zobowiązani są do poinformowania pracowników o autozapisie do 28 lutego 2023 r.

Zobacz też:

Jeżeli masz pytania dotyczące wskazanych terminów i obowiązków, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Honorata Zakrzewska

Senior Associate

Wyślij zapytanie


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu