Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Split payment – obowiązek przedłużony do 2028 roku

PrintMailRate-it

​​​​​​Joanna Chruściel, ​​​​Maria Wośkowiak

12 lutego 2025​

​​​​​

14 stycznia 2025 r. Komisja Europejska, na wniosek zgłoszony przez polskie Ministerstwo Finansów, wyraziła zgodę na przedłużenie stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (MPP, split payment) do 28 lutego 2028 r. Zgoda Komisji Europejskiej oczekuje jeszcze na zatwierdzenie przez Radę (UE).

Co to jest mechanizm podzielonej płatności (MPP)? 


Płatności realizowane przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności nie trafiają w całości na rachunek odbiorcy, ale zostają rozdzielone na kwotę netto i podatek VAT. Kwota netto trafia na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, a kwota VAT na jego specjalny rachunek VAT. Środki zgromadzone na rachunku VAT, pomimo że pozostają własnością dostawcy/usługodawcy, mogą zostać wykorzystane tylko na określone ustawowo cele. 

Obowiązek stosowania MPP mają podatnicy VAT, którzy sprzedają lub nabywają tzw. towary i usługi wrażliwe (wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT), a kwota faktury przekracza 15 tys. zł brutto lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej. W pozostałych przypadkach korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne. 

Korzyści wynikające z MPP


Korzystanie z MPP może dać podatnikom kilka korzyści, w postaci np.:

  • domniemania należytej staranności w przypadku kwestionowania przez organy prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT, 
  • braku sankcji za przelew na rachunek bankowy nieujęty w wykazie podatników VAT, 
  • przyspieszonego zwrotu podatku na rachunek VAT, 
  • braku zastosowania sankcji VAT do kwot zapłaconych w mechanizmie podzielonej płatności. 

Za brak stosowania split payment pomimo ustawowego obowiązku organ podatkowy może ustalić dodatkowe zobowiązanie w wysokości 30% kwoty podatku VAT z faktury objętej MPP. 

Split payment – wątpliwości i wyzwania 


Mechanizm podzielonej płatności wprowadza szereg wątpliwości, szczególnie w kontekście odpowiedniej klasyfikacji transakcji. Dostawy towarów z montażem co do zasady nie podlegają MPP, podczas gdy usługi budowlane związane np. ze wznoszeniem niektórych budynków, remontem istniejących, budową mostów i tuneli, wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – już tak. Problemem jest także odpowiednie zastosowanie MPP w przypadku usług budowlanych podzielonych na etapy realizacji. Przedsiębiorcy często napotykają trudności w jednoznacznym przypisaniu transakcji do odpowiedniej kategorii, co może generować wątpliwości oraz ryzyko niezastosowania MPP (gdy taki obowiązek istniał).

Właściwa kwalifikacja transakcji ma kluczowe znaczenie, a nieprawidłowa może prowadzić do ryzyka nałożenia sankcji czy błędów w rozliczeniach VAT.

Jeżeli zastanawiasz się, jak stosować mechanizm podzielonej płatności lub nie wiesz, które transakcje są nim objęte – skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące tematyki split payment i podatku VAT​.

Kontakt

Contact Person Picture

Aleksandra Majnusz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

​​

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu