Home
Internal
International
Kontakt
Prawo żywnościowe to regulacje związane z produkcją i obrotem produktami rolno-spożywczymi. Na naszej stronie internetowej znajdziesz wiele artykułów na tematy przydatne przedsiębiorcom związanym z branżą żywnościową.
Konsumenci, którym zależy na spożywaniu wartościowej żywności, zwracają uwagę na informacje umieszczone na opakowaniach wybranych produktów.
Wartość rynku żywności ekologicznej w Polsce wynosi 1,36 mld zł i wciąż rośnie. Konsumenci coraz chętniej wybierają produkty spożywcze, które na etykiecie mają dopisek „eko” czy „bio”.
Rosnące zainteresowanie produktami ekologicznymi powoduje, że coraz więcej upraw jest przeznaczanych na produkcję ekologiczną.
W Polsce właściwe do certyfikowania gospodarstw rolnych czy podmiotów wprowadzających na rynek produkty ekologiczne są jednostki certyfikujące rolnictwo ekologiczne.
W ostatnich latach sektor rolnictwa ekologicznego charakteryzuje się dynamicznym rozwojem. Konsumenci coraz chętniej sięgają po produkty, na etykietach których znajduje się określenie bio czy eko.
Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów coraz większą popularnością cieszą się produkty ekologiczne. Prowadząc produkcję żywności zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego czy wprowadzając do obrotu takie produkty, warto uzyskać certyfikat ekologiczny.
W początkowym okresie przedsiębiorcy mieli sporo problemów z właściwym wypełnieniembobowiązków związanych z nową opłatą od środków spożywczych.
W marcu 2021 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt planu dla chorób rzadkich na najbliższe 3 lata. Głównym celem planu jest poprawa diagnostyki i leczenia schorzeń dotykających co najwyżej 6-8% populacji, czyli tzw. chorób rzadkich (ang. rare diseases).
2 kwietnia 2021 r. zaczną obowiązywać ograniczenia wynikające z unijnego rozporządzenia nr 2019/649. Zgodnie z nową regulacją zawartość sztucznie przetworzonych tłuszczów trans w żywności będzie dopuszczalna na poziomie 2%.
Podatek cukrowy obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2021 r. Wszedł w życie na podstawie Ustawy z 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.
W styczniu przyszłego roku wejdą w życie przepisy ustanawiające nowe opłaty od napojów słodzonych i energetycznych oraz od alkoholi o pojemności do 300 ml, czyli tzw. małpek.
Ustawa z 31 marca br. wprowadziła możliwość ustalenia maksymalnych cen, marż hurtowych i detalicznych dla towarów lub usług, mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi, jak również kosztów utrzymania gospodarstw domowych.
13 marca 2020 r. Senat odrzucił ustawę o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów wprowadzającą opłatę od alkoholu w opakowaniach do 300 ml i od słodzonych napojów (tzw. podatek cukrowy).
Anna Smagowicz-Tokarz
adwokat
Associate Partner
Wyślij zapytanie
Profil