Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Sankcje nałożone na Rosję i Białoruś – doradztwo prawne

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Od 2014 roku Unia Europejska wprowadza sankcje ekonomiczne, gospodarcze i personalne wobec Rosji i jej obywateli oraz podmiotów gosp​odarczych.


​Bardzo istotne jest, aby w trakcie dokonywania transakcji i prowadzonej działalności gospodarczej regularnie uwzględniać obowiązujący stan prawny i weryfikować, czy dana współpraca gospodarcza na pewno nie narusza sankcji gospodarczych lub nie prowadzi do ich ominięcia.​​

Zapytaj nas o szczegóły oferty

Sankcje – doradztwo prawne


Bazując na naszym międzynarodowym doświadczeniu i posiadanych narzędziach, służymy pomocą w:

  • przeprowadzeniu stosownych weryfikacji i analiz,
  • dokonaniu oceny bezpieczeństwa transakcji pod względem sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś.

Nasi eksperci

​   Rafał Szymański​
   adwokat, Senior Associate​
   
   Skontaktuj się »
​​   Alicja Szyrner
   radca prawny

   Skontaktuj się »​​



​Sankcje na Rosję i Białoruś


Celem wprowadzanych sankcji jest osłabienie ekonomiczne Rosji poprzez m.in. pozbawienie jej dostępu do krytycznych technologii oraz rynków, a tym samym ograniczenie zdolności gospodarczej do prowadzenia przez rosyjski rząd wojny na Ukrainie. Sankcje gospodarcze są wymierzone przede wszystkim w rosyjski sektor finansowy, handlowy, energetyczny, transportowy, technologiczny i obronny oraz w usługi świadczone na rzecz Rosji lub rosyjskich podmiotów i obywateli.

UE przyjęła również sankcje wobec Białorusi, Iranu i Korei Północnej za wspieranie Rosji w agresji wojskowej na Ukrainę.

Niezależnie od sankcji wprowadzonych przez UE Polska przyjęła własne przepisy uzupełniające pakiet sankcji UE.

Obowiązki przedsiębiorców


Wśród wprowadzonych sankcji można znaleźć zarówno zakaz eksportu, jak i importu do Rosji i Białorusi wybranych towarów i technologii, jak również zakaz świadczenia określonych usług na rzecz Rosji i rosyjskich podmiotów i obywateli.

W przypadku współpracy z osobami lub podmiotami wpisanymi na utworzone w tym celu listy sankcyjne wprowadzony został obowiązek zamrożenia ich aktywów oraz zakaz udostępniania im zasobów gospodarczych, umożliwiających m.in. dalsze prowadzenie wymiany handlowej.

UE podejmuje szereg działań w celu zapobiegania próbom obchodzenia sankcji, w tym w szczególności zakazała tranzytu towarów i technologii podwójnego zastosowania (dual use) oraz produktów wykorzystywanych na polu walki do państw trzecich przez terytorium Rosji, a także wprowadziła zakaz reeksportu do Rosji i wykorzystania w Rosji towarów i technologii szczególnie wrażliwych.

Zakres sankcji jest stale poszerzany i uzupełniany kolejnymi pakietami konsekwentnie do przedłużającej się wojny na Ukrainie. 

Odpowiedzialność


Osoby lub podmioty podlegają karze pieniężnej – nakładanej przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w drodze decyzji – w wysokości do 20 mln zł, jeśli między innymi:

  • nie dopełniają obowiązku zamrożenia środków finansowych lub zasobów gospodarczych;
  • nie dopełniają obowiązku niezwłocznego przekazania informacji wymaganych przepisami rozporządzeń unijnych;
  • nie stosują się do zakazu świadomego i celowego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie stosowania środków określonych w przepisach rozporządzeń unijnych.


Polskie przepisy sankcyjne przewidują również odpowiedzialność karną osób fizycznych, które w ramach wykonywanej działalności lub pełnionej funkcji dopuszczą się naruszenia przepisów sankcyjnych.

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu